social media

Translate

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

27 kwiecień 2015 Dzień Króla / Królowej - czyli pomarańczowe szaleństwo w Holandii!
Dzisiaj dla większości mieszkańców w Królestwie Niderlandów jest dzień wolny - pewnie spytacie dlaczego. Już Wam tłumaczę. Dzisiaj Dzień Króla - Koningsdag ! Co to dokładnie znaczy dowiecie się w dzisiejszym wpisie.

Od zeszłego roku Holandii obchodzimy Dzień Króla,wcześniej był to Dzień Królowej.Wcześniej również ten dzień wypadał innego dnia - 30 kwietnia (jeśli dzień ten wypadał w niedzielę, to 29 kwietnia). Teraz wypada 27 kwietnia (jeśli dzień ten wypada w niedzielę, to 26 kwietnia)
Holandię ogarnia prawdziwe pomarańczowe szaleństwo - ludzie ubrani,pomalowani na pomarańczowo,ulice i mieszkania udekorowane na ten kolor,a półki sklepowe uginają się od pomarańczowych smakołyków i różnych przedmiotów!


źródło zdjęcia

Historia tego dnia rozpoczyna się mniej więcej od 31 sierpnia 1885 roku,wtedy z inicjatywą wyszła Unia Liberalna,która chciała w ten sposób zwiększyć poczucie wspólnoty narodowej Holendrów - świętowano wówczas piąte urodziny Księżniczki Wilhelminy.Od wtedy coroczną tradycją stało się świętowanie Jej urodzin jako 
Dzień Księżniczki (Prinsessedag). Po śmierci Wilhelma III,ojca Księżniczki Wilhelminy (1890 rok) została Ona Królową i zaczęto obchodzić Dzień Królowej  (Koninginnedag). Ten dzień zyskał największą popularność w roku 1902,po tym jak Królowa ogłosiła wyzdrowienie z tyfusa na który zachorowała.

Obchody stały się bardziej popularne  dzięki temu, że przypadały na ostatni dzień letnich wakacji. Królowa Wilhelmina jako jedyna nie brała udziału w obchodach.

źródło zdjęcia

W tym samym czasie tradycją było również wręczanie kwiatów królowej-matce Emmie w dniu jej urodzin, 2 sierpnia. Jej wnuczka Juliana, która w 1937 roku, po ślubie z księciem Bernhardem, wprowadziła się do pałacu Soestdijk, przejęła tę tradycję, a od czasu gdy 6 września 1948 roku sama została ukoronowana na władczynię Holandii. W dniu Jej urodzin - 30 kwietnia oficjalnie były organizowane obchody. W pewnym momencie zaczęto organizować parady kwiatowe przed pałacem,a obchody stały się narodowym wydarzeniem.

źródło zdjęcia

Od lat 50. uroczystości transmitowała telewizja. 30 kwietnia 1980 roku Juliana abdykowała i na tron wstąpiła jej córka,  Beatrix. Nowa Królowa obchodziła urodziny  31 stycznia,ale postanowiła nie zmieniać Dnia Królowej na ten dzień,więc pozostał nadal 30 kwietnia.Królowa Beatrix wprowadziła jednak pewne zmiany w 1981 roku. Co roku podczas tego święta Królowa gości w jednym lub kilku miastach Holenderskich. 30 kwietnia 2013 roku Beatrix abdykowała i na tron wstąpił jej syn, Wilhelm Aleksander. Urodziny Wilhelma Aleksandra przypadają 27 kwietnia i na ten dzień (począwszy od roku 2014) wyznaczono obchody Dnia Króla.

Przez te wszystkie lata święto stało się już tradycją i stało się częścią Holenderskiej kultury.
W 2009 roku obchody święta miały tragiczny przebieg. W tłum ludzi obserwujących przejazd królowej ulicami Apeldoorn wjechał wtedy samochód, który następnie uderzył w monument De Naald. Łącznie z kierowcą w wyniku incydentu zginęło osiem osób, a siedem innych zostało rannych....
Co roku w jednym lub kilku holenderskich miast monarchia pojawia się tradycyjnie osobiście.W całej Holandii jednak obchodzone jest święto,w niektórych imprezy zaczynają się już dzień wcześniej.W ten dzień wiele osób handluje na ulicy swoimi rzeczami bez obaw o płacenie kar czy płacenia podatków,ponieważ jest to dozwolone. W całej Holandii są organizowane jarmarki,festyny,parady oraz wywieszane są flagi holenderskie.Nieformalnie kolor pomarańczowy jest uznawany za barwę narodową Holandii toteż większość osób ubiera się właśnie na ten kolor.Jest on również kolorem obecnie królującej rodziny.Ludzie zjeżdżają się ze wszystkich krajów na obchody,a mieszkańcy Holandii mają wolne od pracy.
źródło zdjęcia
Ja już nie potrafię się doczekać wyjścia z domu i zobaczenia jak w tym roku Holendrzy będą świętować Dzień Króla ! Postaram się zrobić jak najwięcej zdjęć dla Was,więc śledźcie mnie uważnie na facebooku oraz na instagramie :)
Do następnego ! :*

12 komentarzy:

 1. hihiii świetny motyw pomaranczowej czcionki :) pomarancz to taki nietypowy kolor ;) Moja siostrzenica dziś kończy 5 latek, az chyba powiem do niej księzniczko :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na Twoją fotorelację :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O rety ;) nie słyszałam o tym :P

  OdpowiedzUsuń
 4. kurcze, bardzo ciekawa tradycja
  i te parady kwiatowe i festyny, super

  OdpowiedzUsuń
 5. kurcze, fajna spraw z tym dniem króla i parady, festyny
  super

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam już o tym dniu, fajna sprawa :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tym dniu
  http://fashionbyalexandra1999.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. W Leeuwarden nie ma parad kwiatowych tylko vrijmarkt czyli targ staroci przez praktycznie cale centrum. Oprocz tego sporo scen z roznorodna muzyka. Raz jeden jedyny bylam w Amsterdamie jeszcze na Queen's Day i bylo bardzo fajnie. Zupelnie inna atmosfera niz w malym miescie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale extra ... będę czekać z niecierpliwością ;) super :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli już tu jesteś zostaw komentarz - wtedy mam pewność,że ktoś przeczytał co napisałam ;)
Odwiedzam wszystkich, którzy zostawiają komentarz na moim blogu.

Buziaki,Wasza M.